Určení pohlaví
Koho to doma vlastně mám ♂️🤔♀️?
Každého, kdo si kupuje pavoučka a je jedno v jakémkoliv svleku zajímá zda to je nebo bude On či Ona. Budu mít samičku nebo samečka? Co když budu mít to druhé pohlaví, o které zrovna nemám zájem?
A pak v hodně skupinách na FB čtu dotazy začínajících chovatelů nebo čerstvých majitelů skákavek, zda je to či ono.
Tak se pojďme na to spolu podívat, aby v tom bylo jasno i zrovna vám, kterým tato otázka leží na srdci také 🙂.
KDY , kdy se dá určit pohlaví...?
Když se z kokonu vydají do světa malé larvičky/mláďata po svém prvním svleku, který prodělala v kokonu tak jsou velcí jak dvě špendlíkové hlavičky. Postupně rostou a vždy se musí svléknout, protože se zvětšuje jim tělíčko. Proto můžete v obchodech, na burzách či u chovatelů vidět označení L4, L7 apod. Písmeno L označuje Larvu a číslo v jakém svleku se pavouček nachází.
V kokonu jsou první vajíčka, světle žlutá a pak jsou z nich světle žlutá až průhledná mláďata L1 a v kokonu mají i svůj první svlek, kdy jsou už tmavá, černohnědá L2.
Takhle se musí svléknout 8* než jsou dospělí či v pubertě. Tato stádia se označují jako Adultní a Subadultní. Je i juvenilní stádium, kdy se takhle označuje dalo by se říci Školní, Školkový věk. No a teprve v 6 -7 svleku se dá už určit s 95% přesností pohlaví. Do té doby to je s cca 60-75% přesností, protože u samiček se teprve vyvíjí a dozrává pohlavní destička, díky které se pak dá určit pohlaví. Tu mají jen samice.
A tak jsme se dostali k znakům, díky kterým se rozpozná samice od samce 🙂♀️♂️.
Na obrázku níže z internetu je to černý bod uprostřed zeleného kroužku, tam se nachází spermatéka, kam samec svým pedipalpem zavádí sperma.
Mezi další charakteristiky nebo znaky patří také znatelně větší zadeček oproti samci, chybějící pedipalpy, což je rozmnožovací ústrojí samce a delší, první pár nohou, kterými na samičku mávají při svém tanci, aby upoutali její pozornost a zaujali ji.
Na obrázcích níže z internetu můžete vidět, že sameček na prvním obrázku má hezky vidět ten první pár nohou, který má u rodu Phidippus regius delší a mohutnější, a celý je s charakteristickým zbarvením černo bílé barvy, díky kterému se dá druhotně taky rozpoznat pohlaví.
U druhého i prvního obrázku z internetu vidíme pedipalpy v kroužku. Pedipalpy jsou u samců různých tvarů ale většinou jsou hřebínkovitého tvaru. My to většinou vidíme, že tam je nějaká,, bambulka" na konci.
Barva chelicer/kusadel 💋
U samců jsem se zatím nesetkala s jinou barvou než zeleno-modrou někdy převažuje víc zelené někdy víc modré. Samice mívají zelenomodrou také ale většinou mívám samice s červeno-oranžovými, růžovo-fialovými kusadly. Ale nepovažuji to za hlavní indikátor u určení pohlaví.